Běhání – jak zlepšit vytrvalost?

Vytrvalost – to je klíčové slovo nejen pro dálkové běžce, ale i pro sprintery. Abychom mohli běhat rychleji, efektivněji, a co je nejdůležitější bezpečněji, potřebujeme nejen silné nohy a svaly, ale také výkonné plíce a srdce. Okazuje se, že abychom zvýšili jejich výkonnost, vystačí nad tím trochu zapracovat! Přečtete si naše způsoby jak být vytrvalým běžcem, které Vám pomohou na tréninku i během závodů.

Zaprvé: dýchání

Během běhání často lapáte po dechu? Vaše srdce bije příliš rychle? Pravděpodobně byste měli zapracovat nad technikou dýchání během běhu! Dýchání, to je neobvykle důležitá část běhu, která má značný vliv na vytrvalost plic a srdce. Pokud Vám Vaše tělo dává najevo, že je během tréninku značně unavené, zkuste zapracovat na tempu a samotném dechu. Nadechujte se přes nos a vydechujte ústy. Pamatujte, je nutné dýchat klidně a hluboko, díky čemu dostanete do plic odpovídající množství vzduchu, a Vaše srdce nezačne pracovat rychleji!

Zadruhé: běhejte dle svých vlastních možností

Jogging je jednou z těch sportovních disciplíny, kterou většina z nás trénuje „na vlastní pěst“. Bez dohledu trenéra či odpovídajícímu přístupu dle vlastní kondice, je těžké přizpůsobit rychlost běhu či intenzitu tréninku našim možnostem. Efekt? Často běháme příliš rychle, příliš často a klademe ne sebe příliš vysoké nároky. Běhání – jak zlepšit kondici?Takový přístup rozhodně nepřispívá ke zvyšování naší vytrvalosti. V joggingu se osvědčí metoda malých krůčků. Začněte svůj příběh s běháním od nevelkých vzdáleností, tak 3-5 km, následně postupně přecházejte k větším vzdálenostem. Pracujte také nad tempem běhu, který na počátku nemůže být příliš rychlý, abychom se nadměrně nezatěžovali srdce a plíce, které nejsou zvyklé na intenzivní práci.

Zatřetí: systematické trénování – krok ke zvýšení vytrvalosti běžce

Běžecký výkon se výrazně zlepší, pokud běháme pravidelně. Všimli jste si, že kdy pouze uděláte například týdenní pauzu od tréninku, je pro Vás těžké opět chytit rytmus a běhat bez zadýchávání? Důvodem je to, že vytrvalost našeho organismu se postupně snižuje a pravidelný trénink pomáhá zlepšit práci srdce a svalů. Jestli se tedy chcete těšte dobrým výkonem během běhání, vyhýbejte se dlouhým přestávkám v trénování a snažte se cvičit systematicky, například co druhý den.

Začtvrté: běhejte ve střídavém tempu a zvyšujte vzdálenost

Zlepšení efektivity a vytrvalosti při běhu, to je sen každého běžce, který se chystá na maraton. Naštěstí pravidelný trénink přinášejí okázalé efekty. Jednak abychom zvýšili efektivitu, je nutné zapracovat nad různorodým tréninkem a neustálém zvyšováním laťky. Vytrvalost na dlouhý trasách zvýšíte, když budete trasu prodlužovat. Jednak dělejte to promyšleně, malými krůčky, začínajíc od kratších vzdáleností a postupně přecházet na delší trasy. Dobrým způsobem na zlepšení práce plic a srdce, je také intervalový běh, tedy změny tempa od sprintu do poklusu, rozpočítaného na konkrétní časové úseky.

Práce nad zvýšením vytrvalosti běžce, to je především pravidelný trénink, ve kterém se zaměříte na odpovídající techniku pohybu a dýchání. Systematičnost a ambiciózní přístup Vám umožní získat opravdu dobré efekty!