Běhání a posilovna – ideální duet!

Podzim je téměř u konce – o tom není pochyb. A ačkoliv opravdoví milovníci běhání si neodpouštějí běh dokonce ani po sezoně, někdy je počasí tak nepříjemné, že i oni raději zůstávají doma. Jak neztratit efekty jarních a letních tréninků? Záchranou je posilovna a rozumný tréninkový plán. Zjistěte tedy, jak cvičit, abyste si zachovali dobrou formu!

Nejen běžecký pás

Pro mnoho běžců je posilovna takovým nepříliš žádaným kamarádem. Je sice pravda, že je někde poblíž a dokonce čas od času nám připomíná o své existenci, ale popravdě se s ním nechceme moc vídat a hledáme nejrůznější výmluvy, abychom se mu vyhnuli. To je jednak velká chyba. Běžci by se rozhodně měli věnovat posilování, protože tajemství skvělých výsledků, to nejsou pouze silné nohy. V boji o překonávání vlastních rekordů a skvělých výsledků na maratonu se počítá každý sval, jak na břichu, hýždích a dokonce… pažích. Pozdní podzim a zima, nepříznivé počasí, které zrovna nepobízí k tréninku venku, to je dokonalý čas zapracovat na své formě v posilovně a udržet se fit na další sezonu. Nejde jednak pouze o běhání na běžeckém pásu, ale především o cvičení na posilovacích strojích.

Ve zdravém těle…

… zdravý duch, a v silných svalech – mnoho energie. Běžci potřebují ohromné množství energie, a proto je dobré se věnovat silovému tréninku. Jak ho zaplánovat? Především bychom měli mít na paměti, že nejde o budování svalové hmoty. Nemusíte usilovat o to, abyste vypadali jak mistři kulturistiky – Vaším cílem je pouze zvětšení odolnosti a síly. Počítá se tedy různorodost cvičení a práce na různými partiemi svalů pro zpevnění celého těla, nejen jeho části. Jak jednak probíhá proces zvětšení svalové hmoty? To je překvapivě docela prostý proces. Během intenzivního tréninku v našem těle vznikají mikro poškození, které se s časem seskupují a současně zvyšují objem svalů. Z toho vyplývá, že aby byl dosažen cíl, běžec by neměl cvičit příliš intenzivně. Mnohem důležitější je pravidelnost – posilovna 3x v týdnu, to je optimální tréninkový plán, aby vše bylo v pořádku.

Denní plán, týdenní plán

Jak si zorganizovat silový trénink? Důležité je především netrénovat každého dne a dát si alespoň den pauzu. Pouze tehdy se svaly zregenerují a dají Vám sílu, místo toho, abyste Vám ji odebíraly. Přemýšlíte nad tím, jak cvičit? Tréninkový plán může být velmi základní – důležité je, aby zahrnoval všechny nejdůležitější všechny nejdůležitější části svalů, což jsou stehna, hýždě, břicho, paže a hrudník. Můžete během každého tréninku věnovat chvíli na jednotlivé partie anebo se jim věnovat po jednom dni. V tom druhém případě ale zacházejte s břichem jako se „zemí nikoho”, nad kterou se pokaždé skláníte.