Má běhání vliv na imunitu?

Sportem ke zdraví, ve zdravém těle, zdravý duch – tahle prohlášení slýcháme od nejmladších let a nelze na ně zapomenout ani v dospělosti. Jedna ze sportovních značek udělala z tohoto sloganu svůj název a Food and Nutrition Institute přidal ke známé pyramidě zdravého stravování pohyb. Zjišťujeme tedy, jak je to doopravdy – má běhání vliv na naši imunitu?

Nachlazení – má běžec s tím co dočinění?

První co nám přijde do hlavy v kontextu se slovem imunita, to je samozřejmě nachlazení, chřipka či rýma. Tyto zdravotní problémy nám hrozí zejména v přechodných obdobích, například mezi zimou a jarem či podzimem. Rychle se měnící počasí, časté promočení kvůli nečekanému dešti či sněhu – takové počasí rozhodně přispěje k onemocnění. Podle vědeckých údajů však existují lidé, kteří se dokážou před nachlazením chránit nebo jím projít mnohem snadněji. Řeč je zde o běžcích, kteří se pravidelně věnuji pohybu na čerstvém vzduchu. Čím to je, že běh posiluje naši imunitu?
Běhání a kardiovaskulární onemocnění• Imunitní systém můžete posilovat otužováním. Znamená to, že organismus se stane značně více odolný díky tomu, že přes celý rok ho vystavujeme nepříznivým povětrnostním podmínkám během fyzické aktivity. Na s tejném principu funguje očkovacími vakcínami.
• S běháním se velmi často váže zdravé stravování. Osoby, které jsou aktivní, si také dávají dobrý pozor na to, co si dávají na talíř. Díky tomu mají jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu, což má vliv na budování imunity našeho organismu.

I když nemůžeme souhlasit s tvrzením, že běžci nebývají nemocní, určitě můžeme připustit, že bývají nemocní méně často a méně vážně. Virus může dostihnout každého z nás, a na odolnost organismus má vliv mnoho faktorů, například stres či stravovací návyky. Má běh vliv na imunitu během nachlazení, chřipce, rýmě apod.? Rozhodně ano! Jakým způsobem? Tím, že tělo otužujeme a dodáváme mu dobré živiny a pravidelnou dávku pohybu, čímž posilujeme svůj organismus a býváme méně často nemocní.

Běhání a kardiovaskulární onemocnění

U nachlazení jednak nekončíme. Ukazuje se, že běhání přispívá k budování imunity rovněž i u kardiovaskulárních chorob. Důvod je jednoduchý – osoby, které pravidelně běhají a zdravě se stravují, prakticky nemají problém s nadváhou, ateroskleróza nebo jinými problémy, které mají vliv na oběhový systém. Dávka pohybu každého dne v podobě joggingu normuje tlak krve, má pozitivní vliv pozitivně na práci srdce, a také spaluje tuky. Díky tomu si budujeme odolnost vůči nemocem, jako je osteoporóza, cukrovka a neuróza. Snižujeme také riziko infarktu.

Běžci jsou mnohdy osoby, které žijí dlouho a mají skvělé výsledky. Jejich každodenní trénink rozhodně přispívá k udržení fantastického zdraví přes dlouhá léta. Bývají nachlazení jen velmi zřídka a průběh onemocnění je lehký, oběhový systém je jim vděčný za zlepšení práce srdce a cév. Imunita na nejvyšší úrovni? To nejsou pouze vitamíny z lékárny a doplňky stravy, ale také zdravé stravování a běžecký trénink!