Co dělá rolování svalů?

Dříve se myslelo, že aby se zamezilo úrazům a zraněním, postačí se po zakončení tréninku jen správně protáhnout. Výzkumy fyzioterapeutů ovšem ukázaly, že ani profesionální strečink vám nezaručí, že zůstane zachována odpovídající pružnost svalstva a že bude umožněna jeho správná regenerace. Proto v posledních letech mnoho specialistů popularizuje takzvanou metodu foam rolling, tedy masáž svalů pomocí válečku.

Několik slov o masážI rolováním

Masáž pomocí rolovacího válečku se používá k uvolnění svalů. Díky ní nepociťujeme tak silnou únavu, netrápí nás intenzivní bolest svalů po tréninku a samotné svaly se stanou mnohem elastičtějšími. Všechny tyto faktory ve výsledku znatelně snižují riziko jakýchkoli zranění, která se mohou vyskytnout v souvislosti s vykonávanou fyzickou aktivitou. Mnoho fyzioterapeutů doporučuje pravidelně používat metodu foam rolling, jež pomáhá regenerovat svaly těch, kdo intenzivně cvičí bez ohledu na to, jaké sportovní disciplíně se věnují.

Účinky rolování

Co dělá rolování svalů?Každý běžec zná dlouhé a namáhavé tréninky, které zatěžují organismus a speciálně pohybový aparát. Větší zátěží v mnoha klíčových místech tohoto aparátu dochází ke zvyšování napětí. Jde zde o takové části, jakým je například iliotibiální trakt. Pomocí masáže rolováním se mnohem rychleji zbavujeme škodlivých metabolických produktů a toxinů, které se ve svalech usazují v důsledku stlačení svalových vláken, kterými tak nemůže protékat krev nesoucí kyslík a živiny. Kvůli tomu jsou svaly nedostatečně vyživené a tuhnou. Díky masáži pomocí rolovacího válečku ale tyto problémy postupně zmizí.

Čím masáž provádět?

Rolovací masáž lze vykonávat pomocí tzv. rollerů. Nejčastěji vystupují v podobě pěnového válečku. K dostání jsou buď hladké verze, anebo s různými speciálními hrbolky. K masáži krční oblasti jsou zase vhodnější speciální masážní koule. Pokud roller nemáte, ale chtěli byste zjistit, zda tato metoda bude mít pozitivní vliv na vaše svalstvo, můžete k masáži použít i jiné předměty, například tenisový či baseballový míček.

Délka a způsob rolování

Stejně jako protahování by se i masáž rolováním měla provádět vždy po zakončení tréninku. Samozřejmě v případech, kdy cítíme, že naše svaly jsou příliš napjaté a není nám to zrovna nejpříjemnější, můžeme využít rollery i před tréninkem. Ale masáž rolováním po fyzickém výkonu je mnohem efektivnější, ať už podle výzkumů, nebo názoru lidí, kteří mají v této oblasti mnohaleté zkušenosti.

Při rolování musíme pomalu posouvat roller po dané oblasti a soustředit se na nejbolestivější místa. Pokud zjistíme, že některý sval bolí více než jiné, můžeme mu věnovat trochu více času. Nejdůležitější je „zaposlouchat se” do svého těla. Neexistuje žádný přesný návod, který by každému naservíroval recept na nejlepší rolování svalů. Tuhle metodu musíme používat v souladu s našimi svaly. Čas o času je dobré trošku změnit způsob rolování a místo posouvání válečku po celém těle začít jezdit po rolleru třeba konkrétním svalem.