Co nám přináší běhání?

Běhání je sportovní disciplína, která Vám může pomoct udržet si dobré zdraví a štíhlou postavu. Chcete vědět, jaký přínos může mít pravidelný trénink? Připravili jsme pro Vás seznam výhod běhání, díky kterým budete mít chuť využít možnosti této fyzické aktivity.

Pomáhá snížit nadváhu

Pro udržení štíhlé postavy je potřebná fyzická námaha a běhání je v boji s přebytečnými kaloriemi osvědčené. Hodina běhu může způsobit výdej kalorií 600-900 kcal. Je to velmi dobrý výsledek ve srovnání s jinými aktivitami. Za stejnou dobu jízdy na kole spálíte 400-500 kcal. Hodinová procházka umožní spálení 200-400 kcal. Dodatečnou výhodou může být možnost použití běhání v intervalech, což umožní spalování tukových zásob ještě nějakou dobu po ukončení tréninku.

Podporuje práci srdce

Běh snižuje krevní tlak a klidový tep.

Pomáhá regulovat úroveň cholesterolu skrze zvednutí HDL a snížení LDL. Tyto vlastnosti způsobují, že běhání může snížit riziko srdečního onemocnění až o 50%.

Posiluje svaly

Běhání povzbuzuje práci různých oblastí svalů a díky tomu působí na celé tělo. Pomocí této aktivity si můžete posílit svaly na nohou, hýždích a břiše. Čím rychlejší běh, tím intenzivnější práce svalů. Běhání můžete doplnit tréninkem v posilovně. Přinese to ještě lepší výsledky v posílení a zvýraznění svalů, obzvláště pokud vezmeme v potaz vhodnou dietu.

Předchází cukrovce

Jednou z nejčastějších civilizačních nemocí je cukrovka typu II. K tomuto stavu přispívá nevhodná životospráva, nadváha a chýbějící pohyb. Běhání je dobrou prevencí, která minimalizuje riziko onemocnění. Může to potvrdit fakt, že mezi běžci jen vzácně najdete nemocné na cukrovku.

Pomáhá při udržení zdravé životosprávy

Když chcete dosáhnout při tréninku stále lepších výsledků, je dobré se motivovat zdravěji jíst. Běžci většinou jedí zdravě a vědomě, protože jim to pomáhá při udržování dobré kondice. Možná právě běhání způsobí, že si začnete všímat pravidelnosti v jídle a kvality potravin.

Podpora pro kosti

S věkem se kosti stávají čím dál méně odolné. Řídnou a slábnou, čímž se zvyšuje riziko zlomenin.  Regulérní běhání předchází odvapňování kostí. Fyzická aktivita stimuluje osteoblasty a tímto pomáhá udržet správnou kostní hmotu, občas ji dokonce částečně obnovit.

Zlepšuje efektivitu organismu

Pravidelné běžecké tréninky mohou zlepšit nejen výdrž a fyzickou kondici. Běháním zvyšujeme objem plic, což znamená, že každý nádech dodává organicmu větší množství kyslíku. Takže je to činnost, která má pozitivní vliv na celou dýchací soustavu. Čím déle budeme cvičit, tím větší kontrolu nad dechem získáme a nebudeme se cítit po námaze zadýchaní.

Redukuje stres

V přemíře každodenních starostí může být běhání nápomocné v boji se stresem. Pro mnoho lidí je to způsob na relaxaci a zklidnění.

Zlapšuje kvalitu spánku

Fyzická námaha v podobě běhání zajistí lepší kvalitu spánku a způsobí, že rychleji usneme. Tahle výhoda může podnítit k běhání osoby, které mají problémy s nespavostí. Doporučuje se v tomto případě ranní běhání, protože takto se lépe probudí, získají energii pro celý den a večer snáze usnou.

Zlepšuje náladu

Běhání velmi dobře působí na naše duševní rozpoložení. Vliv má na to určitě satisfakce, kterou nám poskytují překonané kilometry a hladina serotoninu, která se při běhu zvedá. Tento hormon zlepšuje náladu a je účinný při prevenci deprese. Při běhání se pozoruje i nárůst hladiny endorfinů, tj. tak zvaných hormonů štěstí.