Je běhání nalačno zdravé?

Jednou z nejčastějších otázek ohledně běhání je, zda je zdravé běhat nalačno. To značné dilema, vzhledem k tomu, že v trendu být fit je obrovský prostor pro vytváření mýtů a protichůdných teorií. Nutno jednak uznat, že na tuto otázku, není jedna správná odpověď. Proto tuto otázku dnes rozebereme na hlavní faktory!

Běhání nalačno pomáhá ve spalování tuků – pravda čI lež?

Většina vědeckých výzkumů poukazuje na to, že tomu tak opravdu je. Když tělu dodáme kalorie v podobě předtréninkového jídla, to právě z nich čerpá energii v hlavní míře svalstvo. To však neznamená, že nespalujeme nahromaděný tuk z břicha či stehen. Jednak když běháme nalačno, tělo hned po probuzení začne kvůli nedostatku dodatečného zdroje energie čerpat z tukové tkáně, kterou jsme nashromáždili v naší nenáviděné pneumatice nebo v oblastí boků. S jistotou tedy můžeme uznat, že běžecký trénink nalačno prospívá rychlejšímu hubnutí. Je velmi efektivní v případě osoby, které touží rychle shodit velké množství kilogramů. Platí to i naopak – osoby, které běhají pro zlepšení kondice a chtějí si udržet stálou tělesnou hmotnost, by rozhodně neměly běhat nalačno! Je nutné mít na paměti rovněž to, že časté tréninky nalačno, a ke všemu příliš intenzivní, jsou nejenže nezdravé, ale také nebezpečné…

Běhání nalačno oslabuje organismus a může vést ke mdlobám – pravda čI lež?

Je běhání nalačno zdravé?Specialisté říkají, že každý organismus reaguje na tento typ tréninku jinak. Proto z hlediska dobrého pocitu při běhu, je běhání nalačno velmi individuální otázkou. Zatímco někteří lidé v tomto stavu z rána bez jídla dokážou přenášet hory a překonávat životní rekordy, jiní se nejen cítí oslabeně, ale dokonce mohou na na trase omdlít! To je velmi pravděpodobné, obzvláště jestli nejste osobou, jejíž celková hladina tělesného tuku přesahuje 15 % nebo pokud například bojujete s anémií. Jestli máte pocit, že ihned po probuzení prostě musíte něco sníst, aby se Vám neudělalo slabo, pak se raději nevydávejte na trasu sami. V takovém případě bude mnohem bezpečnější, když se před běháním najíte.

Běhání nalačno – intervaly čI poklidné a stejné tempo?

Osoby, který velmi záleží na rychlém zhubnutí, si nyní mohou pomyslet, že ideální bude propojit intervalový trénink s tréninkem nalačno, protože jen taková sestava přinese nejrychlejší výsledky. To je ale omyl! Dietologové a trenéři jsou v tomto ohledu zajedno – jestli běháte nalačno, tak pouze poklidně a ve stejném tempu, ne déle nežli hodinu! Intervaly prováděné nalačno jsou něco, s čím si nejen možná neporadíte, ale také to může rychle oslabit Vaše tělo a odradit Vás od běhání kvůli nedostatku síly.

Je běhání nalačno zdravé?

Po zvážení této problematiky můžeme rozhodně přiznat, že běh nalačno je sice účinný, ale ne v každém případě zdravý. Zdravé bude tehdy, když máte problémy s nadváhou a intenzivně pracujete nad spalováním tuků, tehdy poklidné ranní běhání může přispět k rychlejšímu dosažení požadovaných výsledků. Jednak jestli berete joggingu pouze jako hobby nebo pro udržení kondičky a hezké postavy, dopřejte si před tréninkem malý pokrm, který dodá Vašim svalům zástřih energie. Co jíst? Lehce stravitelnou svačinu s vysokým obsahem sacharidů, jako je banán, vymačkaná pomerančová šťáva nebo toast s ovocným džemem. Nezapomeňte po jídle počkat alespoň půl hodiny a teprve poté vyrazit na trénink!

Běhání nalačno bez pochyb přináší rychlé spalování tuků. Jednak zda bude pro nás zdravé, to záleží na tom, v jakém stavu je náš organismus. Jestli se během takového tréninku cítíte slabě, pak so raději dopřejte malou svačinu, která Vám dodá energii! Díky tomu budete moci překonávat další hranice vlastních možností, a to bez obav, zda na trase neomdlíte.