Je vhodné běhat každý den?

Téma, jak často se věnovat běžeckému tréninku, dává již po mnoho let mezi běžci široké pole k diskuzi. Jedni si myslí, že každodenní běhání je skvělou volbou pro udržení dobré kondice a možností dělat rychle pokroky, druzí jsou zase toho mínění, že každodenní tréninky mohou přispívat ke vzniku různých zranění. Lze najít na úvodní otázku jednu správnou odpověď?

Jak to s tí běháním vlastně je?

Vyznavači každodenního běhání jsou většinou přesvědčeni, že jim takový tréninkový režim dovolí udržet si po celou dobu vysněnou formu a zdraví. Mnohdy se jedná o lidi, kteří vycházejí z přesvědčení, že čím více, tím lépe. Ale ve skutečnosti není vždy tato taktika pro organismus příznivá. Vše závisí na mnoha faktorech. Na tom, zda můžeme běhat každý den se mohou podílet například náš věk, zdravotní stav a zkušenosti. Intenzivní tréninky 7krát týdně mohou mít ovšem velmi negativní vliv na začátečníka, který není přivyknutý na větší zátěž. Kromě toho při příliš intenzivních tréninzích, které vykonáváme každý den, nedáváme organismu dostatek času k regeneraci a nápravě poranění na mikroskopické úrovni v důsledku těžké fyzické aktivity. Každý sportovec ví, že regenerace je velmi důležitá pro správné fungování svalů a celkový stav organismu. Úplně jinak situace vypadá, pokud hovoříme o každodenních tréninzích, které se ale týkají krátkých proběhnutí. Někteří lidé vzhledem ke svému způsobu života a potřebě spojit svou lásku ke sportu s každodenními povinnostmi nemají čas na delší tréninky. Proto rozkládají svůj tréninkový plán na 7 kratších aktivit.

Každý, kdo přemýšlí o každodenním běhání, musí mít na paměti, že by se to s fyzickou aktivitou nemělo přehánět. Vysoké přetěžování naopak vede ke ztrátě formy a také úrazům, které nás mohou na delší čas vyřadit ze všech forem námahy. Běžec proto musí při plánování svého tréninku používat pořádnou dávku zdravého rozumu. Lépe se dostat k cíli malými krůčky, než kvůli zranění ztratit možnost užívat si svou oblíbenou sportovní disciplínu.

Na co by neměl zapomenout ten, kdo běhá každý den?

Každý, kdo chce každodenně běhat, musí pamatovat na mnoho důležitých věcí. Především by neměl poslouchat známé, kteří tvrdí, že běhat celý týden je neškodné a přináší jen samé výhody. To, co je dobré pro někoho jiného, ještě nemusí být dobré pro vás. Z tohoto důvodu byste měli poslouchat spíše to, co vám říká vaše tělo. Neměli byste také zapomínat na odpočinek po tréninku. Vyplatí se najít si alespoň čtvrthodinku po cvičení a věnovat ji uvolnění a protažení. Důležitá je rovněž odpovídající míra hydratace organismu, a to jak během tréninku, tak i v průběhu celého dne. Úplně stejně důležité jako doplňování tekutin je také pravidelné stravování.

Je vhodné běhat každý den?

Vzhledem k tomu, že fyzická námaha má různý vliv na zdraví, měl by každý běžec pravidelně chodit na preventivní prohlídky, díky nimž se může dozvědět, zda je jeho zdravotní stav zcela v pořádku. Vyplatí se nechat si jednou za čas udělat krevní obraz, ze kterého lze získat opravdu hodně informací o aktuálním stavu organismu. Pocítíte-li při vašem tréninku, že něco není v pořádku, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Každopádně, ať už trénujete denně, anebo jen párkrát za týden, vždy poslouchejte „řeč svého těla“, protože nechat se vyřadit z provozu zraněním způsobeným v důsledku přetrénování, se v žádném případě nevyplatí.