Co jíst po běhu?

Ve zdravém životním stylu jsou výživové zvyklosti stejně důležité jako samotný trénink. Obrovský význam – nejen při hubnutí, o kterém sní většina z nás, ale i pro celkový stav organismu – má kvalita jídla před a po běžeckém tréninku. Naposledy jsme se věnovali tomu, co by se mělo jíst před běháním. Dnes otevřeme otázku regenerace organismu po běhání. Takže co si dát k jídlu, když se vrátíte z běžeckého tréninku?

Co jíst po běhu?

Hned na začátku stojí za to zmínit, že hodně lidí sice běhá bez větších následků na lačno, ale tím spíše se jídlo po tréninku stává absolutní nutností. Obrovská námaha, kterou s každým uběhnutým kilometrem podstupujeme, je i obrovským úbytkem energie. Sacharidy, které jsme spořádali před tréninkem, podporují svaly v intenzivní práci a jsou zpracované na energii. Bohužel časem se vyčerpají jako baterky a my začínáme pociťovat oslabení. Proto je u cíle organizovaných běžeckých závodů vždy stánek s nápoji a vysokoenergetickým občerstvením. Při běhu, jak jste si určitě všimli, organismus ztrácí i obrovské množství vody. Zvýšená námaha znamená i zvýšenou produkci potu. Už po několika desítkách minut tréninku máme pocit, že se odpařujeme a tímto jsme nuceni doplňovat hladinu vody v organismu. Takže jídlo i pití po tréninku je opravdu nutnost! Má obrovský význam pro naši kondici, zdraví i život a jejich zanedbání může způsobit vyčerpání, odvodnění nebo v krajním případě i smrt.

Doplňte tekutiny ihned po návratu z tréninku

Jak už jsme výše psali, jedním ze dvou nejdůležitějších prvků občerstvení po tréninku je nápoj. Ztráta vody při běhání je zcela zřejmá a neexistuje na světě žádný běžec, který by se při běhu nepotil. Proto ihned po návratu sáhněte po láhvi s vodou. Pijte pomalu, malými doušky, aby se stihlo vstřebat co největší množství H2O. Pokud je váš běžecký trénink dlouhý nebo velmi intenzivní, trvá déle než hodinu nebo je soustředěný na velmi namáhavé intervaly, pak se jako skvělé řešení nabízí isotonický iontový nápoj, který se postará o minerální rovnováhu v organismu. Můžete si buď koupit hotový nápoj nebo si ho samostatně připravit doma z vody, citrónové šťávy, medu a špetky soli.

Glykogen – co je to a proč je potřeba dbát na udržování jeho hladiny

Druhým krokem hned po doplnění tekutin po běhu je obnova hladiny glykogenu. Glykogen patří mezi složité cukry, v těle se nachází ve svalech a játrech. Zodpovídá za efektivní energický trénink, ale při námaze se rozkládá. Proto se po tréninku můžeme cítit oslabeni nebo hladoví a musíme se postarat o to, aby se hladina glykogenu vrátila do normy. Optimální doba pro jídlo po tréninku je do třiceti minu po jeho ukončení. Je to tak zvané sacharidové okno, které v praxi znamená plné vstřebání výživných složek z potravy do organismu. Stejně jako maratónský běžec si můžete dovolit vysokoenergetický pokrm a rychle tak doplnit úbytek energie. Může to být banán nebo rýžový chlebíček s ořechovým máslem a nakrájeným banánem. Mohou to být zdravé vysokoenergetické tyčinky. Ale můžeme sníst i něco velmi jednoduchého na přípravu – třeba housku s marmeládou. Podpoříme tak obnovu hladiny glykogenu a získáme zpět energii pro život.

Půlhodinku po tréninku berte jako součást své cvičební doby. Použijte ji na doplnění tekutin a obnovu hladiny glykogenu ve svalech a játrech. Pokud si z toho uděláte zvyk, získáte jistotu rychlých výsledků a také zdraví a perfektní kondice!