Co jíst před běháním?

Každý milovník běhání určitě ví, že základem při péči o zdraví není samotný trénink, ale i vyrovnaná strava. Propojení těchto dvou prvků přináší nejlepší a nejrychlejší výsledky jak pro náš vzhled, tak i pro naši kondici. Mnoho lidí si však klade otázku, co a jestli vůbec jíst před tréninkem. Takže dnes několik slov na téma doporučených potravin!

Je nutné před běháním jíst?

Hned na začátku si odpovíme na otázku, která trápí mnoho osob – je nutné před běžeckým tréninkem jíst? V tomto ohledu se většina odborníků na výživu a trenérů shodne na názoru, že je dobré sníst alespoň malé sousto. Běhání je namáhavá aktivita, při které náš organismus potřebuje sílu a energii ve svalech. Do svalů je energie dodávaná v podobě kalorií získaných z potravy, hlavně z polysacharidů. Proto rozhodně stojí za to podpořit svaly při intenzivní námaze i přes módu běhání na lačno. Mnoho lidí podlehlo touze po rychlém zhubnutí a začalo běhat ihned ráno před snídaní. Takový trénink může být velmi efektní pokud se jedná o spalování tuku. Může být ale stejnou měrou nebezpečný, obzvláště pokud jsme předchozí den večeřeli velmi brzy nebo pokud se cítíte velmi hladoví nebo oslabení. Běhání v terénu v tomto stavu může mít velmi špatné důsledky, proto čtěte dále…

Co jíst před běháním? Pragueontherun.com

Co jíst před běháním? Pragueontherun.com

Malé občerstvení před ranním během

Lidé, kteří touží po rychlém spálení tukových zásob, by se místo nebezpečného tréninku na lačno měli rozhodnout pro snědení menší svačiny před běháním. Pokud si zvolíte ranní jogging, určitě Vám záleží na tom, aby byla svačina rychle připravena a snědena. V tomto případě je nejdůležitější dodat tělu energii v podobě polysacharidů. Najdete je například v obilných výrobcích nebo ovoci. Co si tedy dát před ranním během – nabízíme několik možností:

-topinku s džemem,

-rýžový chlebíček s ořechovým máslem,

-malá mistička ovesné kaše s medem,

-banán,

-sklenice čerstvé pomerančové šťávy.

Všechny tyto potraviny můžete různě modifikovat. Pamatujte na to, abyste po snědení polysacharidové svačiny počkali aspoň 30 minut než začnete běhat.

Co jíst před běháním?

Co jíst před běháním?

Trénink po obědě – co jíst a jak dlouho po jídle počkat

Velký počet běžců můžeme venku potkat i odpoledne. Vracíme se z práce, připravujeme si oblečení na běhání a… obědváme. Pokud chceme jít po obědě běhat, měli bychom si připravovat speciální jídlo? Samozřejmě je dobré se vyhýbat těžko stravitelným potravinám, jako jsou třeba jídla zhotovené z vepřového masa nebo jiných tučných mas. Tato jídla nám celkově neprospívají, a už vůbec ne před běžeckým tréninkem. Stojí za to si poskládat oběd podle tradičního modelu makro složek před tréninkem – tj. bílkoviny, polysacharidy a zdravé tuky. Doporučujeme tedy všechny lehké polévky s bílkovinovým doplňkem jako jsou masové kuličky; zelené saláty s chutnými dresingy s obsahem suchého masa, pokrmy z ryb, zeleninu na páře a mnohá další dietní a zároveň vyvážená jídla. Jediné, na co musíme pamatovat, je skutečnost, že po větším jídle jako je oběd, stojí za to počkat aspoň dvě hodiny. Díky tomu má náš organismus možnost vše dobře strávit a my se budeme při tréninku cítit komfortně.

Jídlo před běžeckým tréninkem je nutností, leda že běhání na lačno není pro Vás a Váš organismus žádná velká výzva. Nejdůležitější roli u jídla před běháním hrají polysacharidy, které dodávají energii našim svalům. Stojí za to je tedy organismu dodat v podobě ovoce, zeleniny nebo zdravých obilných výrobků (pohanka, žito, ječmen, rýže apod.). Pokud běháte ráno, vezměte si něco malého a rychlého s vysokým obsahem polysacharidů. Pokud patříte mezi odpolední běžce, dopřejte si normální oběd – polysacharidy + bílkoviny + tuky a následně nějakou dobu počkejte. Takto máte jistotu, že Váš běžecký trénink bude efektivní a zároveň komfortní!