Běhání dvakrát denně – co nám to dá?

Stanovení frekvence běžeckého tréninku je nesmírně důležité bez ohledu na stupeň pokročilosti dané osoby. Ačkoliv konkrétní množství tréninků v průběhu týdne nebo dne může ve značné míře záviset na zkušenostech běžce. Na to, jak často bychom měli běhat, má rovněž vliv cíl, jakého chceme dosáhnout. Trénovat 3-5 krát v týdnu jistě pomůže osobám, které chtějí shodit větší množství přebytečných kilogramů, dbát o svou postavu, zlepšit si kondici a kardiovaskulární systém. Jednak ti, kteří se chtějí účastnit závodů a také je vyhrávat, musejí trénovat intenzivněji a častěji. V tomto článku se zaměříme na téma dvou tréninků denně. Pro koho? Oplácí se to? Zveme Vás ke čtení.

Více tréninků – o co jde?

Někteří jsou toho názoru, že běhat dvakrát denně je činností, kterou mohou vykonávat výhradně profesionální sportovci. Omyl, poněvadž taková forma tréninků může být praktikována rovněž těmi, kteří běhají čistě rekreačně, pro zdraví a dobrou postavu. Dva tréninky denně mohou vykonávat osoby trénující třikrát až čtyřikrát týdně. Nejdůležitější na tom všem je to, že nejde zde o navyšování počtu zdolaných kilometrů, a pouze o počet tréninků v týdnu. Jestli si množství kilometrů rozdělíte na více tréninků, snížíte riziko mnoha zranění, ke kterým jsou náchylní všichni běžci.

Co nám dává běhání dvakrát denně?

Běh dvakrát denně nejen ochrání před úrazy, ale rovněž nám umožní efektivně pracovat nad vlastnostmi, jež jsou běžce důležité, tedy nad rychlostí, vytrvalostí a zlepšením technik běhu na různých jeho etapách. Dva tréninky denně se dokonale osvědčí tehdy, kde chceme docílit celkového rozvoje.

Dva tréninky denně – pro koho?

Běžecký trénink dvakrát denně se osvědčí nejlépe u těch, kteří již mají vypracovanou formu a mají s během zkušenosti.

Běhání dvakrát denně – co mít na paměti?

Jestli chcete běhat dvakrát během dne, je třeba mít na paměti několik důležitých zásad, kterých byste se měli držet. Především neměli byste to na prvním tréninku přehánět. Raději se v poklidu zaměřte na regeneraci a teprve při druhém tréninku zvýšit rychlost a intenzitu běhu. Během jednoho dne bychom neměli praktikovat dva náročné tréninky, poněvadž tímto způsobem rozhodně nedosáhneme lepší efekty, akorát tím můžeme svůj organismus přetěžovat. Odstup mezi jednotlivými tréninky v daném dni by měl být 6-8 hodin. Taková přestávka je nezbytná, aby to nemělo negativním následky na Vaše zdraví. Běhání dvakrát denně nemá smysl, jestli jste jste si zaplánovali dlouhý běh. V takovém dni dělejte pouze jeden trénink a dejte svému organismu čas, aby se mohl odpovědně zregenerovat.

Ne každému daná forma tréninku přinese stejné efekty, to rovněž mějte na paměti. Důležité je, aby nám každý trénink pomáhal se rozvíjet. Každý běžec by si měl s časem zvyšovat laťku, díky čemu se bude dostávat do čím dál lepší formy. V otázce běhání dvakrát denně, v přihlédnutím na rozdělní množství kilometrů na větší počet tréninků, možno říci, že je to pro náš organismus jednodušší a bezpečnější. Pochopitelně je snadnější uběhnout 6 kilometrů ráno a 10 kilometrů večer než 16 kilometrů v rámci jednoho trénink. Jestli chcete vyzkoušet takovou formu tréninku, pamatujte, že efekty je možné postřehnout teprve až po nějakých dvou měsících takového trénování.