Hubne se běháním?

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé rozhodnou začít běhat, je samozřejmě hubnutí. Sny o krásné postavě a minimálním množství tělesného tuku se v současné módě být fit staly samozřejmostí. A běhání patří k nejjednodušším fyzických aktivitám, jež nevyžadují žádné nářadí ani průkazky do posilovny. Ale skutečně se běháním hubne? Zde pro vás máme fakta a mýty související s tímto tématem!

Mýtus: běháním se hubnou pouze nohy

To, že je běhání aktivita, u níž jsou v nejvyšší možné míře zapojeny dolní končetiny, dalo vzniknout přesvědčení, se kterým se lze velmi často setkat, a to, že pokud běháme, tak hubnou jen nohy. Ačkoli má tato myšlenka své nepochybné opodstatnění, patří zároveň k jednomu z největších mýtů o běhání! Postačí si jen v tomto případě položit otázku: proč tedy břicho nehubne při cvičení sedů-lehů? Protože tuk se nepálí lokálně!

Skutečnost: běháním se hubne celé tělo

Zaprvé: běhání je typ tréninku s velkou intenzitou, tedy takzvaný cardio trénink. Tento druh tréninku je stvořený pro ty, kdo potřebují spálit tukovou tkáň a zároveň vyrýsovat svaly. Zadruhé: při běhání pracuje celé tělo, ačkoli to není na první pohled patrné! Samozřejmě, že se nejrychleji hýbou nohy, ale do pohybu se dostává také břicho a ruce. Díky tomu běhání nejenom pomáhá spalovat tuk v problematických místech našeho těla, ale také pomáhá nechat vystoupit naše svaly ukrývající se pod vrstvou tuku. Sníte o pekáči buchet na břiše? S běháním máte šanci si svůj sen splnit!

Mýtus: běháním se hubne jedině tehdy, běháme-li na lačno

Tohle přesvědčení udělalo závratnou kariéru jak mezi milovníky sportu, tak i mezi těmi, kterým záleží na rychlých a viditelných efektech. Odkud se vzalo? Nepochybně má svůj původ ve faktu, že nevyživený organismus začíná během námahy čerpat energii z toho, co už dříve stihl nashromáždit, tedy přesněji řečeno z nakupených tukových zásob. Neznamená to ovšem, že když běháte až odpoledne, po obědě či před večeří, že to nemá žádný vliv na hubnutí! Právě naopak! Tělo uvedené do pohybu, a speciálně při běhu, využívá zásoby energie ze svalů i z tukové tkáně.

Běháním se hubne

Skutečnost: běháním se hubne rychleji, když běháte intervaly

Běhání na lačno může i přinášet rychlé výsledky, ale pokud sázíte pouze na tyhle, měli byste spíše vyzkoušet intervalový trénink. Ten spočívá v měnícím se tempu běhu. Jsou na něm založené takové cvičební lekce jako tabata nebo HIIT, které jsou v oblasti fitness považovány za jedny z nejefektivnějších, co se hubnutí týče. Běhání v intervalech také přináší dechberoucí výsledky, mimo jiné proto, že organismus pálí tukovou tkáň i po skončení tréninku!

Mýtus: rychlé běhání = rychlý výsledek

Ne tak docela. Nejrychlejší efekty přinášejí již zmíněné intervaly. Zatímco rychlé běhání ve stejném tempu může být pro organismus velmi destruktivní. Obzvláště tehdy, patříte-li k lidem, kteří mají problémy s otylostí. V takovém případě byste se měli starat nejen o výsledky, ale především o své zdraví. Rychlé běhání navíc může skončit i rychlým úrazem či zraněním, proto uzpůsobte tempo svým možnostem!

Skutečnost: pravidelné běhání = rychlé výsledky

To, co je jisté a neoddiskutovatelné, a to nejen v případě běhání, ale rovněž při jakékoli jiné fyzické aktivitě, je fakt, že nezaznamenáme viditelné efekty na naší postavě, pokud nebudeme cvičit pravidelně. Nedá se zhubnout běháním, pokud trénujete jen jednou za měsíc, anebo dokonce jednou za uherský rok. Běhání přináší viditelné výsledky, vydáváme-li se na trénink alespoň třikrát za týden.

Hubnutí pomocí běhání by mělo být otázkou spojit příjemné s užitečným. Samotným během (v kombinaci se zdravou životosprávou) lze zhubnout i 10 kilo a vyrýsovat břicho. Ale takové hubnutí je nepřetržitý proces, který při pravidelných trénincích neustále zlepšuje vzhled naší postavy. Takže se rozhodně vyplatí se mu věnovat!