Je každodenní běhání efektivní?

Běžecký trénink sedm dní v týdnu? V této otázce jsou názory sporné. Jedni jsou toho názoru, že taková forma aktivity je nezbytná pro udržení dobré kondice a štíhlé postavy, jiní to vidí jako přímou cestu k přetrénování. Takže, je tedy každodenní běhání efektivní? Odpověď na tuto otázku závisí na dvou bodech. Zaprvé – jaké výsledky očekáváte a zadruhé – jak intenzivně cvičíte. Níže najdete několik argumentů pro a proti těmto praktikám.

Existuje zde riziko

Mnoho osob, které se bezhlavě pustily do běhání, čelí následkům špatně rozplánovaných tréninků. Na počátek krátké proběhnutí, pak kilometrový poklus, následně dva, tři – a tempo stále narůstá. Hlavní je pokonat svůj rekord z popředního dne, přeci máte na víc! Ukazatel váhy pobízí, a zdroj pozitivní energie se zdá být bezedný. Mezitím uplyne několik měsíců a dostaví se závratě hlavy s náhlou změnou polohy těla, bolesti kolen, celkový pokles formy a dokonce i natržení svalu nebo výron kotníku. To jsou typické příznaky přetrénování – efekt příliš intenzivního, příliš častého a příliš rychlého běhu. Jestli Váš trénink je veden takovým způsobem, pak si dávejte pozor, protože v této disciplíně je snadné to přehnat. Jestli nemáte rádi pomalé tempo a záleží Vám na shození přebytečných kilogramů, pak omezte počet běžeckých tréninků během týdne. Vyrazte do terénu 3-4 krát a v pozůstalé dny zkuste udržet své svaly „v pohybu”. Jděte na procházku nebo vykonávejte jednoduché protahovací cviky.

Každodenní běhání – možná jednak je dobré?

Pamatujte – každodenní trénink, to není závod! Pokud to nebudete přehánět s tempem a dlouhými vzdálenostmi, tak bez obav můžete trénovat dokonce 7 dní v týdnu. 30 minut každodenního běhu Vám nejen pomůže shodit přebytečné kilogramy, ale také zlepší fungování celého organismu. Fyzická aktivita zlepší naši náladu, má vliv na správné okysličení mozku, buduje naše svaly, no a samozřejmě spaluje tukovou tkáň. Je dokázáno, že poklidný běh přináší mnoho dobrého pro organismus. Ačkoliv se to nezdá, jde o jednu z forem odpočinku, zbavení se následků stresu, znovunabytí klidu a dokonce i způsob, jak zregenerovat naše tělo. Jestli nejste příliš zaneprázdněnou osobou a máte čas během dne na odpočinek, pak směle do toho! Nezbytné je samozřejmě odpovídající hydratace a pravidelná strava během dne. Máte zelené světýlko, ale nezapomeňte si zachovat zdravý rozum. Ráno vstanete s velkou chutí na trénink, ale cítíte se unaveně a nohy Vás neposlouchají? Jestli takový stav přetrvává po několik dní – raději omezte běh. Ujišťujeme Vás, že Vaše motivace ani kondička nespadnou ze dne na den, a krátká přestávka Vám umožní se plně radovat z tréninků.