Co jíst po tréninku?

Už dobře víme, jak je důležitý se před tréninkem odpovědně najíst. Odpovědně vyvážená strava nám nejen dodá energii, ale rovněž podpoří regeneraci mikro poškození, která nám hrozí při intenzivním běhu. Jednak co dělat, když máme běžecký trénink za sebou? Zde je pár rad, co jíst po tréninku, abyste zůstali v souladu se svým tělem.

Zachovejte balanc

V posledním příspěvku jsme uspořádali znalosti o třech nejdůležitějších složkách potravy, tedy sacharidech, bílkovinách a tucích. Nudné opakování biologie? Nikoliv! Abyste věděli, jak zdravě trénovat, je nezbytné především poznat své vlastní tělo a vědět, co a kdy na něj funguje. Právě proto jednou ze základních lekcí pro sportovce je správné stravování. Jednak vraťme se ke každodenním tréninkům. Věda (i zdravý rozum) Vám říká, že abyste mohli začít s jakoukoli aktivitou, musíte mít dostatek energie – a tu Vám dodávají právě sacharidy. Co ale jít po ukončení tréninku? Tehdy je nejdůležitější dbát o namožené svaly – potřebujeme tedy stavební materiál, který pomůže tělu se po cvičení zregenerovat. Co nám to zajistí? Samozřejmě stavební materiál celého organismu, tedy bílkoviny.

Co jíst po tréninku?Zdravé okénko

Ještě než se vrhneme na svačiny s vysokým obsahem bílkovin, je dobré si doplnit energii. Proč? Při cvičení ztrácíme zásoby glykogenu, paliva pro pracující svaly, který se ukládá právě v nich a také v játrech, a který při běhu ztrácíme. Jak a kdy to nejlépe dělat? Dietologové se shodují, že nejlepším časem je první půlhodina po tréninku, někdy nazývaná jako sacharidové okénko. Pokud budeme jíst právě v tuto dobu, můžeme mít jistotu, že co nejvíce výživových složek bude rychle absorbováno do svalů, které žízní po regeneraci. Postačí narychlo vypít banánový koktail, aby naše tělo získalo rovnováhu. Poté si můžeme jít dát sprchu a začít se připravovat na opravdový proteinový pokrm, bohatý na bílkoviny.

Chutná regenerace

Na co vsadit, abychom zdravě a chutně doplnili živiny? Již dávno je známo, že jedním z nejlepších zdrojů bílkovin je maso. Takže kuřecí či krůtí maso bude dokonalou volbou, stejně tak jako o něco těžší hovězí nebo vepřové. Z hlediska složení budou skvělé také ryby – především ty mořské, které nám současně poskytnou potřebné tuky. Nejlepší budou samozřejmě vařené na páře nebo pečené – je dobré se vyhýbat smažení, které nejenže změní chuť jídla, ale rovněž ničí cenné výživové hodnoty. A co s vegetariány? Žádný problém – běžci, kteří nejedí maso, to nemusejí nutně dohánět doplňky stravy. Pravdou je, že potraviny rostlinného původu mají v sobě rovněž spoustu prospěšných bílkovin. Někdy dokonce více než maso. V tomto ohledu dominují rostlinné superfoods, tedy luštěniny – bílé a červené fazole, čočka a hrách. Dokonalá je také sója, protože má až 35,9 gramů bílkovin na 100 gramů produktu! Jako rychlá a zdravá svačina po lehkém tréninku se osvědčí také tofu, vlašské a lískové ořechy nebo mléčné výrobky. Sýry, mléko či vejce lze také považovat za hodnotné jídlo po tréninku.