Proč je důležité protahování po běhu?

Strečink, tj. protahování, je pro jedny svátostí a pro druhé prvkem tréninku, který můžeme rozhodně vynechat. Nastavení na skvělé výsledky v podobě překonávaní vzdálenosti nebo času běhání a posilování, tvarování nebo hubnutí nás vede k zaměření se hlavně na samotné běhání a vynechání neodlučné části tréninku jako je protahování. Dnes tedy o tom, proč je to špatně a proč vlastně stojí za to se po běhu pořádně protáhnout!

3 důvody, proč stojí za to se po běhání protáhnout

  1. Předejděte úrazu – protáhněte se – Proč je důležité protahování po běhu?

Běhání je jedna z nejintenzivnějších a nejefektivnějších tréninkových aktivit, kterému se věnuje stále širší skupina těch, kteří stojí o aktivní způsob života. Běháme, protože běhání je jednoduchá záležitost – není potřeba vynakládat dodatečné peníze na oblečení nebo na permanentku do posilovny, navíc můžeme běhat v každé denní době. Bohužel většina příznivců joggingu často zapomíná na to, že běhání je zároveň sport, u kterého je poměrně vysoká pravděpodobnost úrazu. Obzvláště pokud běháte v nerovném nejednotném terénu. Stačí, když si neprotáhnete svaly po běhání a hned další den, když jsou stažené, si je můžete přetáhnout nebo dokonce natrhnout. Trenéři a doktoři nás stále přesvědčují, že protahování pomáhá předejít úrazu, který by mohl způsobit dlouhodobé vyloučení jakéhokoliv sportu. Chcete za chybějící zdravý úsudek obětovat znehybnění končetiny a neschopnost tréninku po několik týdnů nebo i měsíců? Určitě si nikdo tento scénář pro sebe vědomě nevybere. Proto stojí za to po tréninku obětovat alespoň pět minut na protažení namožených svalů!

behanie

behanie

  1. Nechte svaly odpočívat. Protahujte se.

Po tréninku si všichni potřebujeme chvíli odpočinout. I Vaše svaly, často přetížené během tréninku, si potřebují odpočinout. Několik minut, které věnujete protahovacím cvikům, má na Vaše svaly opravdu blahodárný a spasný vliv. Rozehřáté až na hranici možnosti svaly na nohou, hýždích, šikmé břišní svaly nebo svaly na ramenou by si měly odpočinout během protahování. Takto předejdete tvorbě kyseliny mléčné ve svalech a bolavým svalům následujícího dne při tréninku. Takže k němu budete moct přistoupit s pocitem lehkosti a pohodlí. Pokud je pro Vás běhání způsob na život a neodmyslitelná součást každého dne, pak určitě doceníte skutečnost, že Vaše svaly budou vždy ve skvělé formě.

  • Uklidněte svůj organismus po běhání. Protáhněte se.
Uklidněte svůj organismus po běhání

Uklidněte svůj organismus po běhání

Osoby, které občas běhají s mobilní aplikací, dobře znají okamžik, kdy přichází čas na uklidnění organismu. Tehdy můžete zpomalit tempo až na chůzi nebo se oddat příjemnému protažení. Každý milovník joggingu si dobře uvědomuje, že po intenzivní námaze potřebujeme chvíli na to, aby se náš organismus vrátil do normálu. Zpomalení tepu, dechu a odpočinek pro svaly jsou hesla, která jsou platná po každém tréninku. Několikaminutové protahování je skvělou příležitostí k uklidnění. Tyto cviky můžete provádět i doma při poslechu klidné hudby. Můžete propojit protahování s jógou nebo pilates. Je třeba uvést i skutečnost, že kromě samozřejmého vlivu strečinku na náš fyzický stav, ovlivňuje i naši psychickou stránku – uklidňuje a pomáhá soustředit se na přítomný okamžik.

Protahování je tedy povinný prvek běžeckého tréninku. Protahovací cviky mají široký vliv na fungování různých oblastí našeho organismu – fyzických i psychických. Po každém běhu si dejte krátký strečink, který zaměstná všechny rozehřáté svalové partie a předejdete tímto úrazům a přemožení svalů!