Jak čistit běžeckou obuv?

Boty jsou základní výbavou každého běžce, proto vyžadují ze strany majitele vhodnou péči. Během tréninku jsou vystavené působení různých vnějších činitelů, které souvisí s atmosférickými podmínkami a terénem, ve kterém běháme. Prach, písek, voda a bláto jsou materiály, které mohou naše běžecké boty nejen zašpinit, ale i způsobit, že nebudou funkční tak, jak by měly být.

Péče o běžeckou obuv – obecné informace

Boty vyžadují vhodnou každodenní péči. Po každém tréninku bychom je měli odložit na vzdušné místo kvůli zajištění optimální cirkulace vzduchu. Předtím je potřeba vytáhnout z nich stélky. Než je odložíte do botníku, měly by být úplně suché a čisté. Zvláštní pozornost by této otázce měli věnovat běžci, kteří běhají ve velmi vlhkém terénu nebo tam, kde se vyskytují louže, písek a bláto. Většina bot je zhotovena z kombinace různých textilních a syntetických materiálů a nejčastěji je to kombinace textilie a prodyšné síťoviny. K čištění tedy většinou stačí kartáček.

Suché boty jsou dobré boty

Když se vrátíme k otázce sušení bot, která je stejně důležitá jako čištění, nesmíme na ni nikdy zapomínat. Uklízení mokrých nebo jen vlhkých bot do skříňky je chyba, které můžeme litovat. Mokré boty jsou ideální prostředí pro vývoj různých plísní a hub. Proces sušení by neměl být urychlován pomocí sušiček a neměly by být ani vystavovány přímo na slunce nebo pokládány na topení. Sušení by mělo probíhat přirozeně. Když položíme boty na nějaké tepelné těleso, může to vést k jejich deformaci a ztráty specifických vlastností.

Pro běžeckou obuv může být škodlivá i vlhkost z našeho potu. Spolu s ním se totiž uvolňuje i sůl, která působí na naše boty destruktivně. Pro odstranění toho typu vlhkosti z bot je můžeme vycpat novinovým papírem nebo papírovými utěrkami.

Čištění běžeckých bot

Většina modelů běžecké obuvi není přizpůsobená pro praní v pračce, proto je nejlepší prát ji v rukou. Praní v pračce by mohlo poškodit boty a tímto zkrátit jejich životnost.

Před samotným čištěním bychom měli z bot vyndat stélky a tkaničky. Dále je potřeba lehce navlhčit boty čistou vodou, ale nenamočit je úplně. Úvodní čištění by mělo být provedeno pomocí měkkého kartáčku (může to být dokonce zubní kartáček) a menšího množství vhodného čistícího prostředku. Posléze boty opláchneme a čistíme stélku a tkaničky (také kartáčkem).