Recenze Technologie Tipy 

Jak si vybrat sportovní obuv

Rate this post

Pokud chceme začít sportovat, musíme dbát na své zdraví a bezpečnost. Pokud chceme dosáhnout vysoké laťky v příliš krátké době, můžeme si tím přivodit zranění a vážně si poškodit svaly i klouby. Stejně tak je tomu se sportem bez vhodné výbavy. Koupi prodyšného oblečení nebo rukaviček můžeme odložit na později, ale koupě vhodných sportovních bot by měla být prioritou už před prvním tréninkem.

Zaprvé – pohodlí

Při výběru sportovních bot bychom měli vzít v potaz především to, jestli jsou pro nás pohodlné. Chodidlo se musí v botě cítit komfortně. Stojí za to dát na lehké a prodyšné modely, aby se chodidla zbytečně neunavovala. Při vyšší aktivitě organismu chodidla mohou otékat, proto stojí za to si vybrat boty o půl nebo dokonce o celé číslo větší.

Typ běžecké boty je důležitý
Typ běžecké boty je důležitý

Zadruhé – k čemu?

Promyslete, kterému sportu se chcete věnovat. Pokud plánujeme běhat v terénu nebo dělat crossfit – důležitá bude přilnavá a tvrdší podrážka s hlubším vzorkem. Pro běh na běžecké dráze nebo pro fitness si vyberte boty s dobrou amortizací a raději plochou (ale ne kluzkou) podrážkou. V každém případě si všímejte svršku – měl by být lehký, pružný a dobře přizpůsobený chodidlu. Nemůže omezovat ani zpomalovat pohyby.

Zatřetí – typ chodidla

Další otázka – podívejte se na vlastní chodidla a zvolte podle toho vhodné boty. Rozlišujeme tři typy klenby – supinující, pronující a neutrální.

Supinující chodidlo je takové, kde se tíha těla opírá hlavně o vnější hrany chodidel. Lidé s tímto typem chodidel by si měli vybrat boty s větší amortizací, mírně zakřiveným tvarem a pružnou podrážkou.

U pronujícího chodidla se tíha při provádění kroku přenáší směrem od paty po vnitřní straně chodidla. Tento typ se většinou pojí s plochými chodidly. Pro lidi s pronujícím chodidlem jsou dostupné řady bot se speciální vložkou, která zvedne klenbu vnitřní části.

U neutrálního chodidla se tělesná hmotnost rozkládá rovnoměrně a správně. S takovou klenbou můžete používat většinu modelů bot dostupných na trhu a nejlépe se osvědčí ty s mírnou amortizací a přirozeným tvarem podrážky.

 

Related posts

Leave a Comment

Starší příspěvky:
Dýchání při běhání

Specialisté jsou názoru, že čím lépe dýcháte, tím efektivnější je trénink. Avšak během intenzivní námahy bývá pravidelný klidný dech nemožný....

Zavřít