Běžecký Trénink Motivace Tipy 

Jak začít běhat?

Rate this post

Nový rok, jaro, 100 dnů do začátku léta nebo první den dalšího měsíce – takové termíny si rezervujeme pro začátek našeho dobrodružství s běháním. Je to správný způsob uvažování? Možná bychom se neměli ptát, kdy začít běhat, ale jak začít běhat tak, abychom vytrvali ve svých předsevzetích? To je vše, co musíte vědět, když se rozhodnete pro započetí Vašeho skvělého běžeckého dobrodružství.

Jak začít běhat? – není nutné čekat na prvního

Mnozí lidé, kteří chtějí běhat, aby se zbavili přebytečných kilogramů, mají tendenci odkládat první trénink na nějaké významné datum. Jedni čekají na pondělí, které nikdy nepřijde a jiní zase na první den v měsíci, který se pokaždé podivnou náhodou ukáže být sobotou nebo nedělí a to jsou přeci jediné dny, kdy si můžeme v klidu a beztrestně odpočinout. Proto první věc, kterou bychom se měli řídit před začátkem běhání, je právě volba vhodného a hlavně reálného termínu. Není to otázka množství zájmů, ale vhodného rozvržení času. Takže nezávisle na tom, zda je čtvrtek, neděle nebo pondělí, prostě jděte do toho – vezměte si boty a sportovní oblečení, zvolte trasu a položte tak začátek nové dobré tradici!

Jak začít běhat? Prague On The Run
Jak začít běhat?

Začínejte pomalu

Pokud jste člověk, který žije aktivně, ale až teď jste se rozhodli běhat nebo pokud se chystáte znovu začít běhat po období rekonvalescence, pak si s uvedením organismu do pohybu určitě poradíte. Avšak osoby, jejichž životní styl je spíše pasivní a poprvé nebo po dlouhé době se rozhodly s tím něco udělat, by měly dbát na přizpůsobení tempa a vzdálenosti svým možnostem! Obtíže mohou mít zpočátku obzvláště obézní osoby, proto stojí za to jít po malých krůčcích. Zaveďte do svého denního rozvrhu třicetiminutové procházky. Později rychlou chůzi, pak opatrný klus a až se budete cítit jistěji, začněte opravdu běhat. Intervaly nebo překonávání rekordů si nechte na později!

Naslouchejte svému tělu

Často přemýšlíme, jestli máme běhat sami nebo v doprovodu někoho dalšího. Ostatně není lepší motivace než běhající manžel nebo sousedka, která v zimě vzdala dietu i sport. Berte v potaz, že další osoby nás mohou k pravidelnému sportování jak motivovat tak i odradit. Co když manžel nahodí smrtící rychlost, které nestačíte nebo sousedka dá přednost drbům na procházce místo běhu? V doprovodu je mnohem těžší se soustředit nejen na vlastní cíle, ale i na dech, který má obrovský význam v každé etapě našeho běžeckého dobrodružství a obzvláště na začátku! Proto začněte raději samostatně:

-vyzkoušejte vlastní možnosti,

-poznejte trasy, po kterých se Vám bude příjemně běhat,

-přizpůsobte rychlost běhu vašim schopnostem,

-soustřeďte se na dech.

Když běháte sami, sami sobě diktujete podmínky, proto se výsledky dostavují velmi rychle!

Zvolte si nejlepší způsob běhu pro sebe

Začátek běhání je velmi často zároveň jeho koncem. Je tomu tak proto, že ne každý si tuto aktivitu oblíbí, obzvláště pokud si špatně zvolí podmínky. Je dobré si uvědomit, že existuje více možností. Pokud Vám nevyhovuje běhání v uzavřených prostorách na běžeckém pásu, zkuste se proběhnout v terénu, například v lese. Možná že právě pohled do zeleně a zvuky přírody na Vás budou působit blahodárně a přesvědčí Vás k pravidelnému běhání. Na uších můžete mít sluchátka s rockovou nebo relaxační klasickou hudbou či dokonce audio knihu. Můžete si zpříjemnit své běhání mnoha způsoby. Takže pokud Vám nevyhovuje jeden způsob, nevzdávejte to a najděte jiný!

Vsaďte na boty

Když začínáte běhat, obrovský význam má bezpečnost. Nejste vhodně připraveni, Vaše svaly jsou zatuhlé a neznáte správnou běžeckou techniku, proto jste vystaveni nebezpečí úrazu. Jednou z nejdůležitějších záležitostí před začátkem běhání je tedy koupě kvalitních bot, které dobře amortizují nárazy a zároveň zajistí ventilaci svršku pro zajištění optimálního pohodlí! Berte však v potaz, že ani ty nejdražší boty Vás neuchrání před úrazem, pokud se předem nerozcvičíte! Než tedy vyrazíte na trasu, trochu si zaskákejte, udělejte pár výpadů, panáků a skipů. Díky tomu povzbudíte své svaly k intenzivní práci.

Jak tedy začít s běháním? Především v souladu se sebou a za vlastních podmínek. Začněte hned dnes: obujte si kvalitní boty, které jste si pro sebe vybrali, zapněte si oblíbenou hudbu a zvolte si místo, kde je Vám dobře. Postarejte se o to, abyste se během tréninku cítili dobře a určitě se nebudete chtít běhání vzdát ještě dlouhá léta!

Related posts

Leave a Comment

Starší příspěvky:
Co nám přináší běhání?

Běhání je sportovní disciplína, která Vám může pomoct udržet si dobré zdraví a štíhlou postavu. Chcete vědět, jaký přínos může...

Zavřít