Tipy 

Dýchání při běhání

5 (100%) 1 vote

Specialisté jsou názoru, že čím lépe dýcháte, tím efektivnější je trénink. Avšak během intenzivní námahy bývá pravidelný klidný dech nemožný. Zvláštním případem je běhání, při kterém pravidelné hluboké dýchání může prodloužit výdrž a způsobit, že se samotný trénink může stát velmi příjemný. Jak tedy dýchat při joggingu?

Pomalu a klidně

Dýchání má obrovský význam hned od začátku tréninku. Pokud sladíte dech hned s prvními kroky, máte velkou šanci, že poběžíte déle a tolik se neunavíte. Na otázku „Jak dýchat?“ neexistuje jednoznačná odpověď. Jedním z nejlepších způsobů je přizpůsobení tempa dechu tempu běhu. Pokud běháte pomalu, bude to snazší. Pokud běháte rychle a stále se snažíte překonávat svoje rekordy v rychlosti i vzdálenosti, mohou nastat mnohé obtíže. Tehdy je nejdůležitější zpomalit dech hned, když cítíte příliš rychlý tep nebo když jste zadýchaní.

běžící člověk

 

Mějte to pod kontrolou

Udržování dechu na stálé hladině nebude takovou výzvou, pokud dáte na kontrolovaný dech. Dobrým způsobem je použití pulsometru, který nám umožní nejen dostat dech pod kontrou, ale i přizpůsobit tempo běhu. Náš organismus má hranice přijatelného klidového i aktivního tepu. Právě pomocí dechu jsme schopni udržet jeho hodnoty na optimální úrovni. Takový pulsometr Vás bude informovat, pokud něco nebude v pořádku a můžete tím předcházet zdravotním problémům a vyhýbat se nebezpečným situacím.

Vciťte se do dechu

Mnozí běžci si nedokáží představit běhání bez sluchátek a dobré hudby, nicméně pravda je taková, že pouze jogging v režimu offline Vám zajistí možnost mít dech pod kontrolou. Hudba přehlušuje rytmus Vašeho srdce a slyšitelnost dechu, proto může rušit efektivní trénink. Když si vyndáte z uší sluchátka, všimnete si nové kvality běhání, která spočívá ve vnitřním klidu a vciťování se do sebe. Váš dech se uklidní a zpravidelní, protože budete slyšet každý nádech a výdech.

Nejen tempo

Pro správný dech má při běhání obrovský význam nejen tempo. Často je právě těchto několik desítek minut tréninku jediný čas strávený venku. Proto stojí za to se soustředit i na hloubku dechu! Nádech by měl být nosem a hluboký  a výdech ústy a dlouhý. I pravidelnost dechu má obrovský význam, protože nastavuje našemu organismu rytmus běhu, který je vhodný pro naše zdraví a fyzickou kondici.

Dýchání vypadá jako jednoduchá samovolná záležitost, ale obzvláště při fyzické aktivitě by neměla probíhat nevědomě. Tempo, hloubka, pravidelnost a vědomá kontrola jsou čtyři základní vlastnosti, které musíme brát během tréninku v potaz, abychom si neublížili a udělali svůj trénink příjemný a efektivní.

Related posts

2 Thoughts to “Dýchání při běhání”

  1. Alois

    Kdybych vám to vyprávěl, tak byste mi to neuvěřila, ale běžím rychle jak vítr 🙂

    1. Hana Domestosova

      A děkuj, že si přijela 🙂 běžím rychle jak vítr? Super! 🙂

Leave a Comment

Starší příspěvky:
Běžecké boty

Dobré běžecké boty jsou kompilací skvělé amortizace, dobré prodyšnosti materiálu a perfektního přizpůsobení tvaru chodidla. Obrovský význam má i odolnost...

Zavřít