Běžecký Trénink Recenze Technologie Tipy 

Běžecké kompresní ponožky – ano nebo ne?

Rate this post

Běžci stále častěji používají moderní příslušenství pro zvýšení pohodlí a pokroku během tréninku. V posledních letech si můžeme všimnout, že sportovci rádi používají kompresní ponožky, které podle jejich výrobců snižují koncentraci kyseliny mléčné ve svalech a podporují distribuci kyslíku v těle, čímž působí ve prospěch menší únavy a rychlejší regenerace. Zdalipak mají kompresní ponožky opravdu tak skvělé vlastnosti a mohou tímto pomáhat běžcům? Pokusíme se Vám na tyto otázky odpovědět.

Běžecké kompresní ponožky – ano nebo ne? 

Otázce vlivu kompresních ponožek na organismus se věnovalo už mnoho vědců. Výzkum na toto téma vedl mezi jinými i doktor Ajmol Ali, zaměstnanec oddělení Sportu a Výuky cvičení v Massey University. Z testů, které provedl, zcela jasně plyne, že kompresní ponožky podporují průtok krve, což se velmi dobře osvědčuje u lidí, kteří nejsou fyzicky aktivní. Další výzkumy prokázaly, že tento oděvní doplněk odsouvá okamžik celkového vyčerpání organismu a tímto prodlužuje uběhnutou vzdálenost. Byly však provedené i výzkumy, které nijak nedokazují blahodárný vliv kompresních ponožek. Většina těchto výzkumů byla prováděna v laboratorních podmínkách, proto pro většinu lidí mají význam pouze ty výzkumy, které byly provedené za účasti sportovců v podmínkách pro ně přirozených. Výzkum tohoto druhu proběhl například mezi závodníky v JAR. Jejich výsledky dokázaly, že sportovci v kompresních ponožkách měli méně unavené svaly a rychleji regenerovali. Navíc překonali trasu závodu mnohem rychleji než ti, kteří je tehdy na sobě neměli.

Compression socks
Compression socks

Kompresní ponožky očima sportovců

Spasných vlastností kompresních ponožek si poprvé všiml Chris Solinsky, americký běžec, který se jako první běžec, který nepochází z Afriky, může pochlubit překonáním vzdálenosti 10 km za méně než 27 minut. Chris tvrdí, že kompresní ponožky je nejlepší používat během intenzivních tréninků a závodů. Sám je takto používá a zjistil, že takto jeho svaly mnohem rychleji regenerují.

Kompresní ponožky zatlačují žíly, čímž zrychlují metabolismus a způsobují lepší kroužení krve v lýtkových svalech. V důsledku toho získáváme lepší výkon při tréninku a rychlou regeneraci po něm. Chris Solinsky si také všiml, že stažení podporuje nejen kroužení krve, ale i stabilizaci lýtek, šlach a vaziva, čímž omezuje riziko bolestivých zranění.

Jak používat kompresní ponožky?

Kompresní ponožky se velmi dobře osvědčí během dlouhých a intenzivních tréninků, když překonáváme velkou vzdálenost. Nejlépe je vzít si je na sebe před tréninkem a nechat si je na sobě ještě nějakou dobu po ukončení fyzické aktivity, ale ne příliš dlouho. Zbytečně dlouhé používání kompresních ponožek nám nepřinese očekávané výsledky a může způsobit nerovnoměrné rozložení kyseliny mléčné ve svalech dolních končetin.

Related posts

Leave a Comment

Starší příspěvky:
Běžecké boty značky Asics

Značka Asics působí na trhu do roku 1949 a je proslulá používáním neotřelých technologií, které mají významný vliv na pohodlí...

Zavřít