Tipy 

Běhat ráno nebo večer?

5 (100%) 1 vote

Je to jedno z nejčastějších dilemat, před kterým se ocitají hlavně začínající běžci. Při rozhodování si musíme rozmyslet, zda denní doba může mít reálný význam pro náš organismus nebo zda se jedná pouze o naše osobní záliby.

Doba pro trénink

Tento problém se většinou netýká profesionálních běžců, kteří běhají v různou denní dobu a věnují fyzické aktivitě většinu svého života. Jinak je tomu s amatéry, kteří musí sladit lásku k běhání se svými povinnostmi a osobním životem. Běžci jsou velmi často donuceni k určité volbě denní doby vzhledem k plnému pracovnímu a celkovému vytížení. V těchto situacích výhody ranního nebo večerního běhání jdou stranou, protože si prostě musíme udělat čas kdykoliv je to možné.

Lidem, kteří nemají problém s ranním vstáváním a po probuzení jim nechybí energie, se bude lépe běhat ráno. Ti, kteří se na to ráno necítí a energii nabírají postupně, by se měli rozhodnout pro běhání večer. Velmi záleží prostě na tom, co kdo má rád a jak se cítí v určité denní době. Volba závisí na životním režimu a organismu běžce.

Vhodná doba na běhání podle vědců

Podle vědeckých výzkumů je nejlepší doba na běhání někde mezi 16 a 19 hodinou. Právě tehdy je zaznamenán optimální výkon organismu, který sestává z výkonu, výdrže a reakčního času. Ve vrcholové formě organismus produkuje nejvíce hormonů, proto v těchto hodinách může nejvíce běžců pocítit největší sílu a chuť běhat.

Organismus si zvykne na běhání ve stejnou dobu

Lidský organismus si velmi rychle zvyká na některé věci. Pokud vždy běháte večer, vaše tělo si to zapamatuje a právě v tuto denní dobu bude mobilizovat všechnu energii na tuto fyzickou aktivitu. Proto je dobré si vybrat pro běhání jednu denní dobu, aby se náš organismus mohl přizpůsobit.

Běhání ráno

Stejně jako běhání ráno tak i běhání večer má svoje výhody i nevýhody. Běhání ráno se doporučuje lidem, kteří:

– vstávají brzy a cítí se po spánku odpočatí

– mají ráno dost energie na to, aby překonali vhodnou vzdálenost

– nemají problém s fyzickou aktivitou na lačno nebo po malém jídle

– jsou schopni běhat hned po jídle

– mají životní styl, který jim neumožňuje běhat večer

Běhání večer

Běhání večer se doporučuje osobám, které:

– se rády vyspí a mají problémy s ranním vstáváním

– nabírají energii až během dne

– rády vybíjí celodenní napětí skrze večerní fyzickou aktivitu

– mají sedavou práci a večerní běhání jim pomůže rozhýbat tělo

– trénují intenzivně a neměly by pak sílu na práci a realizaci každodenních povinností

– nemají čas na ranní trénink

 

Related posts

Leave a Comment

Starší příspěvky:
Běhání na běžeckém pasu nebo na čerstvém vzduchu?

Časté dilema běžců začátečníků je volba místa pro trénink. Často nevědí, zda je lepší běhat pod střechou na běžeckém pásu...

Zavřít