BĚHÁNÍ NA BĚŽECKÉM PASU NEBO NA ČERSTVÉM VZDUCHU?

Časté dilema běžců začátečníků je volba místa pro trénink. Často nevědí, zda je lepší běhat pod střechou na běžeckém pásu nebo trénovat na čerstvém vzduchu. Hned v úvodu stojí za to poznamenat, že obě formy tréninku mají své výhody i nevýhody a volba je závislá na mnoha činitelích.

Běhání pod střechou vs běhání venku

Běžci většinou doporučují běhání venku než na běžeckém pásu, avšak obě řešení mají svoje pozitivní i negativní stránky, které stojí za to poznat.

Běžecký pás je zařízení v posilovně, která nám nabízí ohřívaný prostor a komfortní podmínky pro trénink bez ohledu na počasí venku. Toto řešení je často atraktivní pro mnoho aktivních fyzicky osob během podzimně – zimní sezóny, když nás počasí nijak obzvlášť neláká k běhání na čerstvém vzduchu. Běžecký pás také zajistí mnohem měkčí podloží než přirozené podmínky, což může předcházet mnoha potenciálním zraněním. Běžící pás je navíc vybaven řadou praktických funkcí, které usnadňují kontrolu tréninku a sledování svých pokroků.

Běžecký pás zajistí neobvyklou úroveň přilnavosti, která nám může chybět na čerstvém vzduchu, a to obzvláště v zimním období na zasněženém a zledovatělém povrchu. Tato vlastnost se může velmi hodit, pokud se jedná o zkušené běžce, jímž záleží především na pohodlném tréninku rychlého běhu.

K nevýhodám běhu uvnitř na běžeckém pásu patří dost suchý vzduch a vysoká teplota. To způsobuje zvýšenou míru pocení ve srovnání s tréninkem v přirozených podmínkách. Může to vést k rychlejšímu odvodnění organismu, proto když trénujeme na běžeckém pásu je potřeba mít po ruce vždy láhev s vodou a ručník k otírání potu.

Běžecký pás by neměli používat závodníci, kteří se připravují na závody probíhající na čerstvém vzduchu. Stroj nedokáže simulovat všechny zkušenosti, které nás mohou potkat při běhu v terénu. Pokud však někdo chce na běžícím pásu co nejlépe simulovat běh v terénu, měl by nastavit stoupání na hodnotu 1 nebo 1,5.

Běhání na čerstvém vzduchu je velmi zdravé, protože pomáhá otužovat tělo i duši. Na čerstvém vzduchu je i nejpříznivější vlhkost vzduchu.  Lidé často nechtějí běhat venku kvůli mrazu, dešti nebo sněžení. S tím si však můžete poradit, když přizpůsobíte oblečení počasí venku. Těm, kteří nevědí, jak si poradit s běháním venku v obtížnějších atmosférických podmínkách, doporučujeme termoaktivní oblečení.

Běhání po asfaltu se může ukázat jako špatný nápad pro lidi s nadváhou, kteří se chtějí pomocí běhu zbavit přebytečných kilogramů. Běhání po tak tvrdém povrchu bude přílišnou zátěží pro jejich klouby a může vést k vážným poškozením. Tito lidé by měli používat běžecký pás v posilovně nebo plánovat svoje trasy počínaje kratšími úseky a měkčím povrchem.

Nepochybnou výhodou běhání na čerstvém vzduchu jsou výhledy, které nás motivují běžet dál a předcházejí nudě. Když se soustředíme na krásný výhled, méně si všímáme únavy a bolesti, čímž můžeme dosáhnout lepších výsledků.

Trochu na běžícím pásu, trochu na čerstvém vzduchu

Trénink na běžícím pásu a na čerstvém vzduchu můžete střídat, což se osvědčí především v případě začátečníků. Tréninkový plán si můžete sestavit tak, že delší vzdálenosti budete překonávat v terénu a kratší v posilovně.